33356390 - 33347083 - 09306301632
×

تماس با ما

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

در این بخش با وسیله عادی و پرمصرف کـه عامل انتشار میکروب ها هستند آشنا می شویم. وسایل شخصی مـا بیشتر از همه ی چیز می توانند آلوده باشند، تفکر مـا نسبت بـه مکان ها و وسایل آلوده فقط دستشويي ها و انواع سینک ها هستند! اما دراین میان این وسایل روزمره مـا هستند کـه نیاز بـه توجه بیشتری دارند، در ادامه این مطلب با این وسیله هاي عادی و روش انتقال آلودگی توسط انها آشنا می شویم. با پارس ناز همراه باشید.

گوشی همراه اولین متهم انتشار میکروب ها

گوشیهای همراه بـه غیر از پیامها چیزها دیگری را هم بشما تحویل میدهند: بـه گفته چارلز گربا دکترای میکروبیولوژی از دانشگاه آریزونا، روی این وسایل الکترونیک هر چیزی قرار گرفته از مدفوع گرفته تا باکتریهای MRSA کـه هم خانواده بد نام باکتریهای استافیلوکوکی مقاوم بـه آنتی بیوتیک هستند.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

وی اظهار میکند: استفاده مشترک از تلفن همراه این وضعیت را بدتر میکند. باکتریهایی کـه روی پوست شـما زندگی میکنند احتمالا شـما را بیمار نمیکنند اما ممکن اسـت فرد دیگری را بیمار کنند یا اگر قبل از غذا خوردن و یا مالاندن دست بـه چشمها، دست‌تان را نشسته باشید. راه حل چیست؟ پزشک گاربا توصیه می کند، تلفن همراه‌تان رابا دستمال مخصوص وسایل الکترونیک کـه حاوی الکل و مواد ضد عفونی کننده هستند، حداقل یک‌بار در روز تمیز کنید. شاید عامل انتشار میکروبها و جوشهای پیشانی شـما همین تلفن همراه باشد.

کوله پشتی یا کیف دستی

مـا کیف دستی‌مان را همه ی جا میبریم: فروشگاه، رستوران و حتی دستشویی، کـه نه همیشه اما گاهی کف دستشویی می‌افتد. بعد شـما بـه خانه می روید، آنرا روی کابینت اشپزخانه میگذارید و بـه دنبال کارهای دیگر میروید.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

حدس بزنید چـه چیزی روی کابینت شـما باقی میماند؟ منتظر هستید تا ناهارتان را شروع کنید؟ پزشک گربا میگوید احتمالا یک توده از اي کولای و سایر میکروبها آنجا هستند. این تنها یکی از عادات بد شـما برای پخش میکروبها اسـت کـه باید کنار بگذارید.

کیسه‌ هاي خرید

کیسه‌هاي خرید داخل فروشگاه رابه خاطر آوردید، تبریک میگم حالا بگویید آخرینبار کی انها را تمیز کردید؟ اگر نمی توانید بـه خاطر بیاورید احساس بدی نداشته باشید: پزشک گاربا می گوید کـه تنها ۳ درصد مردم کیسه خریدشان رابه طور مرتب می‌شویند. چـه خطراتی دارد؟ گوشت آب می‌اندازد، شـما متوجه نمی شوید، کیسه‌ها را داخل کمد گرم و تاریک می‌اندازید.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

دو روزبعد یک بوته کاهو را در همان کیسه می‌اندازید. حالا شـما در حال ساختن سالاد سالمونلا هستید. خب چاره کار ساده اسـت، کیسه‌ها را داخل اتومبیل یا تشت بشویید یا انها رابا اسپری تمیز کننده‌اي کـه بر پایه سفیده کننده اسـت، بعد از هر استفاده، تمیز کنید.

صندلی خودروی کودک

صندلی خودروی کودک فقط کودک شـما را از خطرات حفظ نمیکند بلکه بـه گفته پزشک گربا، گرد و غبار، باکتریهای مدفوع و سایر چیزهایی کثیف را هم در خود نگه می‌دارد و یکی از عوامل انتشار میکروبها برای کودکان هستند.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

وی توضیح می دهد: بچه‌ها بطور میانگین ۶۰ بار در هر ساعت صورتشان را لمس میکنند کـه بـه این معناست کـه هر چیزی راکه لمس میکنند بـه داخل چشمها، بینی یا دهان می برند کـه نقاط ورود باکتریها هستند. صندلی کودک را تمیز نگه دارید و دستهای کودکتان را بلافاصله پس از خروج از خودرو، با ضد عفونی کننده تمیز کنید.

مت یوگا

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

پزشک فیلیپ تیرنو دکترای میکروبیولوژی میگوید: همانگونه کـه از اسمش پیداست، تشک یا مت را باید روی کف زمین گذاشت. وقتی کـه مت را رول میکنید، همه ی چیز را از کف زمین بـه دستانتان و سمت داخل مت، منتقل می کنید. راه حل چیست؟ بعد از هر بار استفاده از مت یوگا، زمانی رابه تمیز کردن و ضد عفونی آن اختصاص دهید.

بطری آب چگونه باعث انتشار میکروبها می‌شود

اینروزها هوا بسیار گرم شده و حمل یک بطری آب خنک الزامی بنظر میرسد آیا شـما هم بطری آب پلاستیکی رابا خودتان حمل میکنید؟ بـه گفته پزشک تیرنو بهتر اسـت کـه سعی کنید یک نمونه فلزی را جای گزین کنید. فلز میتواند از رشد باکتری پیشگیری کند.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

وی میگوید: پلاستیک اجازه میدهد تا موجودات میکروسکوپی بـه آن چسبیده، تجمع کرده یک بیوفیلم ایجاد کنند کـه رشد آن ها را بیشتر می کند. گرچه همه ی این میکروبها باعث بیماری نمی شود، اما برای امنیت خاطر از یک برس بطری استفاده کنید تا داخل بطری را هرروز ساییده و تمیز کنید بخصوص اگر با چیز دیگری بجز آب پر شده باشد مثل آب میوه.

لباس ورزشی

پوشیدن لباس ورزشی عرقی ناخوشایند اسـت: این لباس میتواند عوامل بیماریزایی هم چون رینوویروس و استافیلوکوک راکه ممکن اسـت از باشگاه گرفته باشید، داخل خودشان داشته باشند. و از این بدتر این اسـت کـه بعضی از لباس هاي ورزش قبل از شسته شدن بیش از یکبار پوشیده می شوند.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

این زمان بین شستشو نه تنها باعث میشود تا زمانی برای رشد میکروبها باشد بلکه می تواند محیطی ایجاد کند کـه کپکها هم در آن رشد کنند. پزشک استیون فیستر، دکترای میکروبشناسی دانشگاه کارولینا میگوید: این عادت شست و شوی لباس پس از هر بار ورزش را همیشه داشته باشید.

کنتاکت لنز

دانشمندان می دانند کـه اکثر میکروبهایی کـه مـا در درون خودمان داریم، فوایدی هم دارند اما وقتی بحث چشمها باشد، بهترین کار این اسـت کـه تمیز نگه داشته شوند.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

پزشک ویلیام شافر متخصص یبماریهای عفونی و متخصص در زمینه سلامت عمومی در مرکز دکتری واندربیلت میگوید: دستهایتان را تمیز نگه دارید و بعداً حيرت زده خواهید شد کـه چگونه سلامت شـما حفظ خواهد شد.

قلاده سگ

با این وسیله همیشه آن رابه همه ی سمت میکشید و میبرید، خب اما چقدر آنرا تمیز میکنیم یا با یک قلاده جدید، عوض می کنیم؟ تقریباً هرگز.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

الیزابت اسکات میکروبیولوژیست و مدیر مرکز بهداشت و سلامت سیمونز میگوید: شـما نمیدانید کـه چـه چیزهایی روی زمین قرار دارد بنابر این بهترین کار این اسـت کـه وقتی از پیاده روی با سگتان بر می گردید، دستانتان را بشویید. در عین حال توجه داشته باشید کـه اجازه ندهید سگتان، صورت شـما را لیس بزند. آن ها زمان زیادی دهانشان رابه چیزهایی زده‌اند کـه شـما اصلا دل تان نمیخواهد روی صورت‌تان بگذارید.

کفش ها عامل انتشار میکروبها و باکتری ای کولای

واقعیت این اسـت کـه حدود ۹۰ درصد کفشهایی کـه مـا می پوشیم چند درجه‌اي از باکتری اي کولای را روی کف خود دارند. الیزابت هرش، استادیار دانشکده داروسازی دانشگاه مینه سوتا می گوید: بعد از برداشتن کفشها، دستهایتان را بشویید و حتماً قبل از گذاشتن در چمدان، آن ها را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

بهترین راه دفاعی در مقابل عوامل بیماریزای خطرناکی مثل استافیلوکوکهایی کـه می توانند مقاوم بـه باکتری باشند، رعایت بهداشت دست ها و شست و شوی مرتب آنهاست بخصوص پس از استفاده از مکانهای عمومی یا دستشویی‌ها.

چمدان و انتشار میکروب ها فراتر از چیزی که شما فکر می‌کنید

بـه هنگام سفر چمدانهایتان را در طول مسیرهای عبور، محل پارک، ایستگاه‌هاي قطار، لابیهای هتل و سایر مکانهای کثیف دیگر حمل می کنید. احتمالا آن رابه دستشویی داخل فرودگاه هم می برید در آنجا قبل از شستن دست ها، دسته چمدان را می گیرید.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

پزشک هرش می گوید مـن همیشه موقعی کـه داخل دستشویی فرودگاه هستم بـه دسته چمدان فکر میکنم. سعی کنید کـه آن رابا دستمال دستشويي بگیرید و بعد از هر سفر آن رابه خوبی پاک کنید. این مورد از انتشار باکتریها و انتقال بیماری حال بهم زن اسـت اما مـن پس از حمل کردن چمدان، دستهایم را می شویم.


نکاتی کـه بشما کمک می کنند تمیزتر باشید!

چند سالی هست کـه صابون هاي آنتی باکتریال محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، بـه خاطر این کـه برخی تصور می کنند این نوع صابون ها در مقایسه با انواع معمولی آن، باکتری هاي بیشتری را نابود می کنند. اما نتایج پژوهش هاي اخیر نشان می دهند کـه این نوع صابون ها هیچ برتری نسبت صابون هاي معمولی ندارند و بنا بـه دلایلی از انواع معمولی خود پرآسیب تر هستند.

قانون 5 ثانیه نادرست اسـت

باوری وجوددارد کـه اگر در طی پنج ثانیه یک ماده غذایی از روی زمین برداشته شود، امکان آلودگی آن وجود ندارد، اما این باور نادرست اسـت. واقعیت این اسـت کـه بـه محض افتادن ماده ي غذایی روی زمین، 99 درصد باکتریها روی آن جمع می شوند.

سینک ظرفشویی تمیز نیست

خیلی از مردم جرات نمی کنند کـه از شیر دستشویی آب بخورند. اما همه ی ي مـا ظرف هایمان را در سینک و با خیال آسان می شوییم، غافل از این کـه اینبخش از آشپرخانه کثیف تر از دستشویی می تواند باشد.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

توجه داشته باشید کـه سینک ظرفشویی کثیف می تواند صدهزار برابر دستشویی، میکروب داشته باشد. برای همین حتماً سینک ظرفشویی را بعد از شستن ظروف و هر کار دیگری، با اسکاچ و مایع ظرفشویی کاملا بشویید، طوریکه از تمیزی برق بزند.

ناف نقطه اي فراموش شده

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

محققان معتقدند کـه ناف یکی از قسمت هاي فراموش شده در حین شست و شوی بدن اسـت. نتایج بررسی هایي کـه روی شصت نفر انجام شده اسـت نشان می دهد کـه حداقل 2300 باکتری در ناف وجوددارد کـه 1500 نوع آن قبل از انجام این پژوهش شناخته نشده بود. در نتیجه اینبار کـه حمام رفتید، حتماً این قسمت از بدن تان را نیز بشویید.

مسواک زدن: مهم اسـت اما فراموش شده

همه ی ي مردم می دانند کـه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان باید مسواک بزنند، اما طبق معمول خستگی و تنبلی مانع از این می شود کـه افراد بطور مرتب مسواک بزنند.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

البته این موضوع مربوط بـه مـا نمی شود. نخستین مسواک در قرن 15 میلادی ابداع و ساخته شد، در حالی کـه عادت مسواک زدن تا جنگ جهانی دوم بین مردم نهادینه نشده بود. برای مراقبت از دندان ها حتماً باید با حوصله و دقت مسواک بزنید. در غیر این صورت باید منتظر عواقب آن باشید.

شست و شوی روزانه ي موها چندان خوب نیست

همه ی ي مـا از ترس این کـه مبادا موهای مان چرب شود و کثیف بنظر برسد، هرروز دوش می‌گیریم و موهای مان را می شوییم. اما باید بدانید شست و شوی روزانه ي موها باعث افزایش سبوم «چربی طبیعی» کف سر شده و باعث می شود کـه غدد سباسه، چربی بیشتری تولید کنند.

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

در واقع یک دور باطل شکل می‌گیرد. هر چـه موها را بیشتر بشویید چرب تر می شوند. متخصصان پوست و مو توصیه می کنند کـه موها هفته اي دو تا سه مرتبه شسته شوند.

یک دنیای کوچک در میان تار و پود فرش

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

فرش ها در مقایسه با کف پوش هاي هایي مانند پارکت، سنگ، سرامیک و غیره، 10 برابر گردوخاک بیشتری بخود میگیرند. این گرد و غبار در فرش هایي کـه کرک هاي بلندی دارند، بـه چشم نمی‌آید. واقعیت این اسـت کـه لابه لای این دنیای نقش و نگار، پر اسـت از باقی مانده ها و خورده ریزهای غذا، حشرات مرده، خرده هاي پوست و غیره.

قرار دادن مسواک در دستشویی: ترسناک ترین اشتباه بهداشتی

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

اکثر مردم مسواک هایشان را مقابل آینه ي تعبیه شده در دستشویی قرار می دهند. این محل نزدیک ترین محل موجود بـه کاسه ي دستشويي و میکروب هاي معلق موجود در هوا اسـت. اگر فاصله ي مسواک تان تا این محل مورد نظر کمتر از دو متر باشد، امکان آلوده شدن آن بـه میکروب ها خیلی زیاد اسـت. پس مسواک تان را بیرون از دستشویی بگذارید.

میکروب هاي بدن از جمعیت کشور بیشتر اسـت

10 وسیله که نمی دانستید عامل انتشار میکروب ها هستند

همه ی ي مـا تلاش می کنیم کـه بدن مان را از شر میکروب ها در امان بداریم، اما بـه عقیده ي محققان این یک جنگ از پیش باخته اسـت، چون بدن انسان پذیرای حداقل 1000 نوع باکتری و میکروب هاي گوناگون اسـت. اگر می‌خواهید آمار دقیق تری از میکروب هاي موجود در بدن داشته باشید باید بگوییم کـه چیزی حدود چهار برابر جمعیت کشور اسـت.

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*