33356390 - 33347083 - 09306301632
×

تماس با ما

۴دلیل اصلی تورم در ایران

۴دلیل اصلی تورم در ایران

تورم(Inflation)

تورم مزمن یکی از مشکلاتی است که کشور ما سال ها با آن درگیر است,ریشه های اصلی این تورم چیست؟

دلیل اصلی ایجاد تورم افزایش حجم نقدینگی یا همان افزایش پایه پولی می باشد.درواقع افزایش تعداد یک کالا باعث کاهش ارزش آن می شود.در واقع اگر افزایش پایه پولی متناسب با اهداف و سیستم اقتصادی نباشد تعداد کالا در برابر حجم نقدینگی کاهش یافته و ارزش کالا نسبت به واحد پولی افزایش می یابد.


براساس آمار اعلام شده از بانک مرکزی میزان تورم در سال های مختلف به صورت زیرمی باشد:

دلایل اصلی تورم در ایران

۴دلیل اصلی تورم در ایران :

نفت

قیمت ارز وابسته به تورم می باشد و عامل اصلی این تغییرات قیمت و مقدار واردات و صادرات می باشد,در ایران مهم ترین منبع صاردات <نفت> می باشد.

در کشوری که صادرات آن کالایی هست که قیمتش متغییر می باشد هنگامی که تغییرات آنی در قیمت آن رخ دهد مشکلاتی رابرای دولت در تنظیم بودجه پروژه های اجرایی ایجاد می کند, به زبان ساده زمانی که محصولات صادراتی کشوری نفت می باشد در این صورت نوسانات قیمت باعث ایجاد تورم خواهد شد ,حتی قیمت نفت افزایشی باشد!این قضیه به بیماری هلندی در اقتصاد معروف است.

برای حل این مشکل دولت ها از صندوق های سرمایه گذاری برای تثبیت درآمد انجام می دهند که عملکرد صندوق و قدرت بانک مرکزی در این واقعه نقش کلیدی دارد.


نرخ بهره بانکی

 

نرخ بهره بانکی عامل موثری در کنترل تورم می باشد. پایین بودن نرخ بهره نسبت به تورم در اصطلاح نرخ بهره منفی بانک می گویند.منفی بودن نرخ بهره بانکی درافزایش بدهی بانکها به بانک مرکزی , افزایش فساد و افزایش تقاضا برای وام های گزاف, نقش اساسی ایفا میکند, در این صورت ضرردهی بانکها باعث افزایش پایه پولی و در نهایت افزایش تورم می شود .

قیمت انرژی

 

برای کاهش هزینه تولید وافزایش رفاه جامعه معمولا قیمت انرژی را پایین تر از قیمت واقعی آن نگه می دارند که عواقب زیادی برای اقتصاد کشور خواهد داشت در واقع موجب مصرف بیش ار حد انرژی شده و باعث ایجاد بدهی های گزافی برای شرکت های انرژی می شود ,همین پایه پولی کشور را افزایش داده و به این ترتیب تورم نیز افزایش پیدا می کند.

نرخ رشد اقتصادی

 

رشد اقتصادی منفی یا رکود بر اساس شیب خط نرخ رشد یا مشتق تولید ناخالصی آن محاسبه می شود. اگر نرخ زیر این خط باشد معرف ایجاد رکود است. با کاهش تولید ناخالصی مقدار صادرات و درآمد سرانه کمتر می شود و تاثیرش در نرخ تورم نمایان می شود

حل مشکل تورم فقط یک قضیه اقتصادی نیست و وابستگی های زیادی به دلایل سیاسی ,اجتماعی و…دارد .مسئولان و اقتصاد دانان کشور به این موضوع کاملا واقف هستند که حل مسئله تورم به سادگی نمی باشد. 

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*