33356390 - 33347083 - 09306301632
×

تماس با ما

تفاوت قیمت پایانی و آخرین قیمت در بورس

تفاوت قیمت پایانی و آخرین قیمت در بورس

 

آغاز معاملات به راحتی و سریع نباید باشد ,معامله کردن آنقدر که فکر می کنید ساده نیست .هر کاری نیاز به اطلاعات و آگاهی کامل دارد و یک شروع خوب با آموزش خوب آغاز می‌شود در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از اصلی ترین نکته در ثبت سفارش یعنی قیمت پایانی و قیمت آخرین آشنا کنیم .عامل تعیین کننده در بازگشایی سهام قیمت پایانی سهم و حجم مبنای روز گذشته سهم است.

حجم مبنا

 

هر سهم در محدوده زمانی خاصی مجاز به تغییر است . گاهی قیمت از ابتدا تا انتهای این بازه در حال تغییر است و گاهی هم در نقطه خاصی می‌ماند و معامله می‌شود. برای اینکه قیمت پایانی سهم در روز بعد به صورت کامل تغییر کند باید به اندازه حجم مبنای آن سهم معامله شود و این قیمت در بازگشایی سهم در روز بعد موثر خواهد بود و حجم مبنا از قیمت‌های کاذب جلوگیری می کند ونوسانات سهم به خاطر معاملات واقعی خواهد بود.

قیمت پایانی

 

اگر حجم معامله سهم به اندازه حجم مبنا باشد میانگین محاسبه شده از قیمت سهم در طول روز به عنوان قیمت پایانی ثبت می شود. اگرحجم معامله از حجم مبنا باشد به همان میزان افزایش یا کاهش , قیمت سهم هم کاسته می‌شود و قیمت پایانی بر این اساس محاسبه و ثبت می شود .  قیمت پایانی سهام , در روز بعد به عنوان قیمت پایه سهم بوده و در سامانه معامله می‌شود وقتی مقدار معاملات سهم از حجم مبنا کمترباشد درصد افزایش یا کاهش سهم هم کمتراز مقررات تعیین شده خواهد بود .

قیمت آخرین

 

آخرین قیمتی است که سهمی مورد نظر در طول روز معامله  می شود در واقع قیمت بسته شدن سهمی در آن روز نیز گفته می شود.

تمام این نکات گفته شده را با یک مثال توضیح می دهیم

چطور ممکن است یک سهمی سه روز به طور متوالی با مثبت ۵ درصد افزایش پیدا کند ولی روز چهارم با یک منفی ۵ درصد حتی پایین تر از قیمت خرید باشد ؟؟؟

مثلاً سهمی را تصور کنید که در روز اول قیمت آخرین و قیمت پایانی آن ۱۰۰باشد و در روز دوم سهمی مثبت ۵ درصد افزایش پیدا کند و قیمت آخرین در محدوده  ۱۰۵ تا ۹۵ و قیمت پایانی آن در انتهای روز ۱۰۱ شده همچنین در روز سوم با مثبت ۵ درصد افزایش آخرین قیمت آن بین  ۱۰۶تا۹۶ و قیمت پایانی آن در انتهای روز۱۰۲ شده و در روز چهارم با مثبت ۵ درصد کاهش آخرین قیمت آن بین ۱۰۷/۱تا ۹۶/۹و قیمت پایانی آن در انتهای روز نوع ۹۶/۹ شده است ,به این ترتیب مقدار حجم معاملات در تغییرات سهم  نقش اساسی دارد سهمی که به ظاهر هر روز مثبت ۵ درصد افزایش داشته بدون افزایش قیمت پایانی به مثبت ۱۵ درصد افزایش نرسیده است و با یک منفی۵ درصد می‌تواند پایین‌ تراز قیمت خرید شود . درشکل زیر میتوانید بطور کامل به موضوع گفته شده پی ببرید.

قیمت پایانی و آخرین قیمت

دیدگاه کاربران(0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*